Aktuality

16.11.2017
Přijďte si pohovořit o životě s pumpou

Uvažujete o baklofenové pumpě a zajímá vás, co všechno tato terapie obnáší? Nebo se již pomocí…

14.02.2017
Prof. Štětkářová o spasticitě a baklofenové pumpě

Přední česká neuroložka prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc. byla hostem pořadu Sama doma, který…

více »

Pacientské příběhy

21.03.2017

Davídek dostal pumpu již ve 3 letech. Vyhýbá se díky ní dalším operacím, říká maminka

Život sedmiletého Davídka z Karviné nebyl už od počátku snadný. Jen měsíc po narození mu lékaři diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu – závažné a nevyléčitelné onemocnění, které způsobovalo, že jeho svaly byly neustále napjaté. Do tří let se Davídek nemohl příliš hýbat ani mluvit. Lékaři mu však implantovali baclofenovou pumpu, díky níž dnes dělá velké pokroky.

Když se paní Rosůlkové narodila dvojčata, netušila ještě, že ji čeká více než jen dvojnásobná starost o miminko. „Zatímco malý Dominik normálně prospíval, Davídek pouze ležel se staženýma nohama a rukama,“ vzpomíná. Po vyšetření tak lékaři jako diagnózu určili dětskou mozkovou obrnu. Ta u nás ročně postihuje asi stovku dětí a projevuje se zejména poruchami hybnosti.

„Začali jsme ihned s rehabilitacemi, které je pro zlepšení stavu nezbytné provádět pravidelně a velmi důkladně. I přes veškerou naši snahu ale Davídek pouze ležel a nedokázal mluvit. To mu byly tři roky. Naše komunikace probíhala tak, že jsme mu pokládali otázky s odpovědí ‘ano‘ či ‘ne‘,“ říká paní Rosůlková.

Vše se začalo obracet k lepšímu, když se Rosůlkovi dozvěděli o baclofenové pumpě. Jakmile si ověřili, že je pro jejich syna vhodná, začali s lékaři plánovat implantaci. „Operace proběhla v listopadu roku 2013. Davídek byl v té době nejmladším pacientem, který u nás pumpu dostal,“ vzpomíná paní Rosůlková.

Díky baclofenu se tělo malého Davídka konečně uvolnilo. „Už nebyl v neustálé křeči, což velmi ulevilo kloubům. Díky pumpě se dodnes vyhýbáme operacím, které musejí děti se stejným postižením absolvovat,“ říká paní Rosůlková. Snížení svalového napětí umožnilo také to, že Davídek začal postupně mluvit. „Po operaci jsme ho dokonce poprvé uslyšeli vyslovit slova jako ‘máma‘ a ‘táta‘,“ radují se rodiče.

Více se o Davídkovi můžete dozvědět na stránkách davidrosulek.cz.

Davídek (vpravo) s maminkou Hanou a bráškou Dominikem

Davídek (vpravo) s bráškou Dominikem

Zdroj foto: www.davidrosulek.cz

Komentářepřidat komentář »

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *